Zbliża się sezon urlopów i wyjazdów zagranicznych. Choroba czy wypadek w innym kraju to ogromny problem, a szczególnie finansowy. Planując zatem urlop zwróćmy koniecznie uwagę na odpowiednie zabezpieczenie wyjazdu w formie stosownego ubezpieczenia. Niestety wielu z nas zdaje się na EKUZ lub podstawowe pakiety dołączone przez biura podróży. Jak świadomie i dobrze wybrać ubezpieczenie podróżne?
- Odpowiedni dobór sumy ubezpieczenia
Pierwsza i kluczowa zasada to zwrócenie uwagi na wysokość sum ubezpieczenia w naszej polisie turystycznej. Często słyszę od klientów, że nie potrzebują kilkuset tysięcy na koszty leczenia wystarczy w zupełności kilka tysięcy złotych. Jeśli na wyjeździe dopadnie nas katarek albo wysypka to faktycznie wystarczy, ale tego nigdy nie wiemy, a może być różnie. Patrząc na dane z zeszłego roku czasami pomoc medyczna może iść w kwoty pozwalające kupić nawet kilka nieruchomości. Patrząc na ceny ubezpieczeń podróżnych to suma 200 000 zł na koszty leczenia powinna być absolutną podstawą od której powinniśmy rozpoczynać rozmowę.
- Choroby przewlekłe
Większość ubezpieczycieli wprowadza 10% limit sumy ubezpieczenia na koszty leczenia i assistance, które ponosimy na skutek nagłego zachorowanie wynikającego z naszej choroby przewlekłej. A zatem kluczowa jest odpowiedź czy choruje na choroby przewlekłe? A chorobą przewlekłą są schorzenia, które mamy zdiagnozowane, stale lub okresowo leczone lub będące przyczyną hospitalizacji w ostatnich dwóch latach. Za dodatkową składką można w naszej polisie zwiększyć limit odpowiedzialności za skutki chorób przewlekłych do 100% sumy ubezpieczenia, co zawsze należy zrobić. Jeśli zażywam stale jakieś leki to bez tej klauzuli nie powinienem ruszać się z domu.
- Sprawdź czy polisa obejmuje leczenie stomatologiczne
Każdy z nas kto przeszedł ból zęba wie jak ogromne jest to cierpienie. Niewątpliwie jest to ostatnia rzecz jakiej życzylibyśmy sobie na naszych wakacjach. Koniecznie zatem wybierając ubezpieczenie podróżne zwróćcie Państwo uwagę czy zawiera ono klauzulę odnoszącą się do pokrycia kosztów leczenia stomatologicznego w razie ostrych stanów zapalnych i bólowych.
- Rekreacyjne nurkowanie i narciarstwo w trakcie urlopu
Wielu z nas wybierając się na wakacje decyduje się na różne formy aktywnego wypoczynku. O ile w przypadku rekreacyjnego narciarstwa czy snowboardu większość z klientów ma zakodowane, aby zwrócić uwagę na stosowne zmiany w zakresie polisy tak w przypadku nurkowania jeszcze nie do końca jesteśmy tego świadomi. Jeśli nurkujemy z akwalungiem do głębokości 40m to koniecznie powinniśmy rozszerzyć naszą polisę o klauzulę rekreacyjne nurkowanie. Szczególnie, że klauzula taka dotyczy zarówno kosztów leczenia, assistance jak i odpowiedzialności cywilnej! Ale czasami na urlopie możemy iść nieco dalej z aktywnością…
- Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka
Pójście dalej może wiązać się z sportami motorowodnymi, nurkowaniem w jaskiniach, paralotniarstwem czy też udziałem w polowaniach na zwierzęta z użyciem broni palnej. Jeśli nasz urlop będzie obfitował w tego typu atrakcje czyli coś co wykracza poza tradycyjne wycieczki w stylu all inclusive to absolutnie trzeba zapytać o definicje sportów wysokiego ryzyka i sprawdzić czy nasze plany urlopowe czasem nie wymagają wykupienia klauzuli “sporty wysokiego ryzyka”.
- Sprawdź definicje bagażu
Nieodłącznym elementem każdej wyprawy jest pakowanie bagażu. Osobiście nienawidzę tego robić bo zawsze mam poczucie że coś zapomniałem. Przy długich wyjazdach nagle wszystko wydaje się potrzebne, a co za tym idzie nasz bagaż może przedstawiać już znaczne wartości. Praktycznie każde ubezpieczenie daje możliwość ubezpieczenia bagażu, ale bagaż bagażowi nie równy. Nie każda definicja bagażu obejmuje bowiem elektronikę czyli tablety, laptopy, aparaty czy kamery. Jeśli zatem zależy nam na ubezpieczeniu naszej elektroniki to koniecznie zwróćmy na to uwagę.
- Opóźnienie lotu, niepożądane przedłużenie wakacji
Pracując przez lata na wrocławskim lotnisku wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji w których ludzie z uwagi na takie czy inne problemy koczowali kilkanaście godzin na lotnisku, a czasami nawet kilka dni. W takiej sytuacji zazwyczaj mało kto myśli o ubezpieczeniu, a zdecydowanie warto. Po pierwsze w niektórych ubezpieczeniach można spotkać się z możliwością bez kosztowego przedłużenia ochrony w przypadku takiej sytuacji, ale wymaga to powiadomienia ubezpieczyciela. A po drugie coraz częściej w polisach można spotkać zapisy umożliwiające nam otrzymanie od ubezpieczyciela zwrotu kosztów zakupu artykułów pierwszej potrzeby zakupionych na lotnisku w razie opóźnienia lotu.
- Czy ubezpieczenie działa również w Polsce?
Często widziałem u klientów taki dylemat czy mieszkając we Wrocławiu i wylatując na urlop np. z Katowic trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie na zdarzenia w Polsce. Oczywiście ubezpieczenie w Polsce należy po prostu mieć swoje prywatne czyli polisę obejmującą zdrowie i życie. Ale jeśli jesteśmy przy polisach turystycznych to często w OWU w definicji podróży zagranicznej zapisane jest, że obejmuje ona także drogę z miejsca zamieszkania na terenie Polski do granic Polski i stosowną drogę powrotną.
- Transport zwłok
Oczywiście nikt z nas nie zakłada najczarniejszego scenariusza, a większość z nas jest skrajnymi optymistami. Zachęcam jednak państwa do sprawdzenia czy i na jakich zasadach wasza polisa będzie mieć świadczenia w razie konieczności transportu zwłok. Jeśli na urlopie zejdziemy z tego świata to w zależności od miejsca naszej ostatniej wycieczki możemy narazić rodzinę na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
- Forma rozliczenia z wykonawcą usługi
I na zakończenie absolutnie najważniejsza rzecz. Wielu klientów kupuje polisy podróżne, otrzymuje je na maila i na tym się kończy. Szanowni państwo koniecznie przed wylotem spiszcie sobie numer polisy lub po prostu ją wydrukujcie, zanotujcie sobie numery do telecentrum, a także dokładnie zwróćcie uwagę na postępowanie w razie zdarzenia. Koniecznie zweryfikujcie czy wasza polisa oparta jest formę rozliczenia bez Waszego udziału czyli rozwiązanie w którym centrum alarmowe rozlicza się bezpośrednio z wykonawcą usługi.
Wybór dobrego ubezpieczenia podróżnego wymaga nieco uwagi. Pomimo, iż polisę turystyczną możemy kupić w przeciągu kilku minut przez internet to jednak świadomy wybór wymaga pomocy agenta i do tego Państwa zachęcam.