10 zasad zakupu dobrego ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenia nieruchomości zyskują ogromnie na popularności i obecnie znakomita większość właścicieli mieszkań/domów ma jakieś polisy. W tym wszystkim chodzi jednak o to, żeby polisy miały JAKOŚĆ i chroniły nas odpowiednio w sytuacji różnych zdarzeń losowych. Zapraszam Państwa do kolejnego artykułu w ramach cyklu porad!

  1. Odpowiednio wyznacz sumę ubezpieczenia nieruchomości i ruchomości

W polisach mieszkaniowych funkcjonują dwa systemy wyznaczania sumy ubezpieczenia czyli tzw. sumy stałe i na pierwsze ryzyko. System na pierwszy ryzyko (często stosowany w kradzieży, stłuczeniu czy dewastacji) mówi o maksymalnej wartości szkody jaka może się wydarzyć w przypadku jednego zdarzenia czyli ile najwięcej może wynieść u nas złodziej albo ile może się najwięcej rozbić. Natomiast sumy stałe mówią o tym ile łącznie wart jest nasz ubezpieczany majątek. Suma ubezpieczenia mówi o tym do jakiej wysokości odpowiada firma ubezpieczeniowa i zdecydowanie nie warto zaniżać tych wartości. Oszczędność kilku złotych potrafi się tragicznie odbić na wypłacie odszkodowania!

  1. Sprawdź czy nieruchomość posiada odpowiednie zabezpieczenia

Każda OWU określa tzw. minimalne wymogi zabezpieczenia czyli określa jak powinna być zabezpieczona nasza nieruchomości, aby ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie. Odpowiednie zamki, okna, odporność ścian, podłóg czy też zasady przechowywania kluczy do nieruchomości. Warto pamiętać, że jeśli mamy dodatkowe zabezpieczenia to koniecznie zgłośmy je na etapie przygotowania polisy bo mogą być podstawą przyznania zniżek np. drzwi antywłamaniowe czy alarm. Skoro o wymogach mowa to nie zapominajmy również o wynikających z prawa budowlanego przeglądach.

  1. Polisy all risk albo ryzyka nazwane

Polisy w formule all riska stają się coraz popularniejsze, a wskazanie, że chroni ona od wszystkich ryzyk powoduje, że staje się to bardzo atrakcyjne dla klienta. Czy jednak zawsze taka formuła jest korzystniejsza? Niewątpliwie ryzyka tańsze są tańsze i bardziej czytelne dla klienta. Trzeba pamiętać, że all risk obejmuje wszystkie ryzyka o ile nie są one wykluczone w ogólnych warunkach. Nie bójmy się zatem ubezpieczeń na bazie ryzyk nazwanych, tylko koniecznie zwróćmy uwagę jakie ryzyka obejmuje polisa!

  1. Jak wypłacane jest odszkodowanie?

W wypłacie odszkodowania trzeba zwrócić uwagę na dwie kluczowe rzeczy. Po pierwsze sprawdź czy w polisie występują tzw. udziały własne czyli kwoty, które musisz sam pokryć w szkodzie i na jakim poziomie one są. Zdecydowanie warto szukać polisy, w której nie ma mamy żadnych udziałów własnych. Druga rzecz to konieczność zweryfikowania czy po wypłacie odszkodowania sumy ubezpieczenia pozostają na tym samym poziomie.

  1. Ubezpieczenie strychu, piwnicy, garażu, komórki lokatorskiej

Nasza nieruchomości to nie tylko dom czy mieszkanie, często przecież mamy jeszcze piwnice, garaż, komórkę lokatorską itp. Wybierając ubezpieczenie nieruchomości zwróć uwagę na konieczność objęcia ochroną wszystkich wcześniej wspominanych miejsc i znajdujących się w nim przedmiotów. W polisie istnieje możliwość objęcia ochroną tzw. pomieszczeń przynależnych oraz budynków gospodarczych i ruchomości, które w nich trzymamy. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie określić jakie miejsca chcesz objąć ochroną.

  1. Uwzględnij w swojej polisie wszystkie rodzaje zalania

Często słyszę u klientów, że chcieliby, aby ich polisa obejmowała zalanie. Tylko problem polega na tym, że pod tym hasłem kryję się bardzo dużo… Po pierwsze zalanie może być wydostanie się wody z instalacji i urządzeń wodociągowych czy sprzętów AGD. Po drugie przecież zalać nas może woda z opadów atmosferycznych czy z topniejącego śniegu, lodu. I na koniec wielu z nas mówiąc o zalaniu myśli o sytuacji, w której zaleje wodą sąsiada. Dobra polisa powinna obejmować wszystkie rodzaje zalania!

  1. Sprzęt elektroniczny służący do prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadząc działalność gospodarczą często kupujemy różne urządzenia czy narzędzia, które mają nam służyć do pracy. Nie zawsze takie sprzęty trzymamy w biurze, a bardzo często zdarza się, że z różnych względów są one u nas w domu.  Warto zadbać o to, aby taki sprzęt posiadał stosowne ubezpieczenie, a nie zawsze ubezpieczenie nieruchomości pokrywa szkody w przedmiotach służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Porozmawiaj z agentem jak ubezpieczyć wszystko co kupiłeś na potrzeby prowadzenia firmy!

  1. Ubezpieczenie wartościowych rzeczy czyli jak zabezpieczyć cenne pamiątki

W dobrych ubezpieczeniach nieruchomości istnieje możliwość objęcia ochroną tzw. ruchomości specjalnych czyli rzeczy znajdujących się w domu, które są dla kategorią wymagającą szczególnej uwagi. Mogą to być przedmioty sprzed wielu lat, biżuteria, zbiory kolekcjonerskie, obrazy, rzeźby, porcelana czy nawet broń i trofea myśliwskie. Jeśli w naszej nieruchomości znajdują się takie rzeczy to zdecydowanie warto zadbać o ich dobre zabezpieczenie.

  1. Szkody wyrządzone przez zwierzęta

Temat ten szczególnie dotyczy właścicieli domów, którzy często narażeni są na szkody wyrządzone przez zwierzęta. Patrząc na historię, które poznałem dzięki klientom okazuje się, że wcale nie trzeba mieszkać pod lasem, żeby doznać uroków sąsiedztwa dzikich zwierząt. Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości zastanów się czy nie warto rozważyć takiego elementu w stosunku do twojego domu?

  1. Rozszerz ubezpieczenie o stłuczenia

Stłuczenia są bardzo popularne w ofercie ubezpieczeń nieruchomości, ale wciąż nie są doceniane przez klientów. Mając w polisie opcje stłuczenia ubezpieczenie wypłaci nam pieniądze jeśli przypadkowo ktoś z mieszkańców uszkodzi elementy szklane. W OWU szczegółowo wymienione są elementy szklane, a wśród nich wskazywane są szyby, lustra, szklane elementy mebli, lustra, indukcyjne, ceramiczne i szklane płyty kuchenne, ceramiczne zlewozmywaki, wanny, muszle czy umywalki. Na pytanie czy warto rozszerzyć polisę o stłuczenia, odpowiedź jest jedna: zdecydowanie tak!

W razie pytań zapraszam do kontaktu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *