Jak wdrożyć w firmie rozwiązania emerytalne – rozważania w przededniu startu PPK

Zgodnie z zapowiedziami od początku 2019 roku czekają nas spore zmiany w systemie emerytalnym, które w dużym stopniu będą wymagały odpowiednich ruchów ze strony przedsiębiorców.

Mamy jeszcze nieco ponad rok do startu Pracowniczych Planów Kapitałowych, już dziś jednak warto przeanalizować co czeka nas, przedsiębiorców i pracowników po zapowiadanych zmianach. W pierwszych dniach listopada do prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, które są przedmiotem ożywianej debaty od przeszło roku, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia na temat wskazanego projektu premiera Mateusza Morawieckiego. Rozpoczęcie prac legislacyjnych powoduje, że firmy jak nigdy dotąd interesują się wdrożeniem rozwiązań związanych z Pracowniczymi Planami Emerytalnymi.

Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią element Programu Budowy Kapitału, który został zapowiedziany w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  Rozpoczęcie prac legislacyjnych powoduje uaktualnienie kilku pytań, które przewijają się już od dłuższego czasu w głowach przedsiębiorców i pracodawców.  Zgodnie z zapowiedziami PPK mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. i będzie to powszechny, dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania. Rozpoczęcie prac legislacyjnych skłania do głębszego przyjrzenia się tematowi PPK. W specjalnie opracowanym cyklu zaprezentuje Państwu kilka artykułów rozwijających przywołaną problematykę:

  1. „PPK – ratowanie polskiego systemu emerytalnego i zachęta do oszczędzania” czyli odpowiedź na pytanie dlaczego i w jakim celu powstają Pracownicze Plany Kapitałowe, jaka jest geneza rozpoczęcia prac legislacyjnych?
  2. „Podstawowe informacje o zapowiadanym kształcie PPK – blaski i cienie dla przedsiębiorców i pracowników” czyli kilka słów o tym co już wiemy na temat kształtu regulacji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przyjrzymy się temu jak będą wdrażane PPK, jakie obowiązki rodzą dla przedsiębiorców oraz co zmieni się w sytuacji pracowników. Zwrócimy również uwagę na podstawowe zapowiadane korzyści gromadzenia kapitału w PPK.
  3. „Pracownicze Programy Emerytalne niedoceniany instrument III filaru emerytalnego” – Pracownicze Programy Emerytalne, które funkcjonują od 1999 roku to obecnie mało powszechna forma inwestycji emerytalnej, ale w kontekście zbliżającej się reformy mogą one stać się przedmiotem mocnego zainteresowania. Warto przyjrzeć się podstawowym założeniom ustawowej regulacji Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz temu jak uruchomić w swojej firmie PPE.
  4. „PPE czy PPK – przyczynek do analizy porównawczej” – pracownicze Programy Emerytalne czy Pracownicze Plany Kapitałowe? To pytanie zapewne będziemy zadawać sobie przez kilka najbliższych miesięcy. Od początku debaty nad wprowadzeniem PPK w doniesieniach medialnych podkreślano, iż PPE stanowić może zgodnie z założeniami projektu alternatywę wobec PPK. Według obecnej wiedzy PPE musi jednak funkcjonować przynajmniej pół roku, a biorąc pod uwagę czas do uruchomienia PPK przedsiębiorcy wciąż mają możliwość wyboru między PPE i PPK, pytanie tylko co jest korzystniejsze dla pracodawcy i pracownika?

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek na łamach aktualnego numeru My Company ostrzega przed zagrożeniem dla MSP związanym z rosnącymi kosztami pracy, a Łukasz Kwiecień wiceprezes zarządu PKO TFI zauważa, że funkcjonujące obecnie PPE choć stanowią dla pracodawcy koszt to mogą być rozpatrywane w kategorii inteligentnej podwyżki.

Dla przedsiębiorców nadchodzi czas decyzji – decyzji czy zmiany emerytalne będą dla nich tylko problemem czy raczej będą elementem korzystnych zmian w zakresie finansowania przedsiębiorstwa oraz instrumentem wspierającym nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi?

Do lektury pierwszej części zapowiadanego cyklu zapraszam już w środę 27 grudnia 2017 r.!

źródło zdjęcia: www.mf.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *