Ubezpieczenia na wakacje, czyli jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Temat ubezpieczeń podróżnych jest chyba jednym z najczęściej opisywanych i analizowanych ubezpieczeń.  Mam jednak wrażenie, że czasami brakuje takiego praktycznego przybliżenia  tematu po co w ogóle kupować to ubezpieczenie podróżne?

Po co ubezpieczenie podróżne?

No właśnie, bo z jednej strony wiemy o tym że mamy Europejską kartę ubezpieczeń zdrowotnych, czyli EKUZ, którą możemy uzyskać z NFZ. Karta, która w naszym odczuciu często załatwia nam wszystkie sprawy związane z wyjazdami na terenie Europy. Z drugiej strony bardzo często touroperatorzy,  którzy organizują nasze wyjazdy proponują jakieś ubezpieczenie w cenie wyjazdu. Patrząc na te wszystkie elementy mam wrażenie, że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dodatkowe prywatne ubezpieczenie podróżne staje się nieco zbędne. Jeśli jednak spojrzymy na stronę NFZ’u to w zakładce, w której widzimy opis jak działa EKUZ w poszczególnych krajach, to praktycznie w każdym miejscu znajdziemy adnotacje i zachętę do tego, żeby jednak mimo wszystko wykupić prywatne ubezpieczenie.

Co zawiera ubezpieczenie podróżne?

Po pierwsze bardzo szybko warto przypomnieć sobie co zawiera takie podstawowe ubezpieczenie podróżne. Kluczowa klauzula to koszty leczenia i assistance. Finansuje ona transporty medyczne, dostępy do lekarzy, pokrycie kosztów hospitalizacji, badań. To jest fundament. To jest bilet wstępu do służby medycznej w danym kraju. Po drugie tego typu ubezpieczenia bardzo często zawierają odpowiedzialność cywilną. Często wydaje nam się zbytecznym dodatkiem, natomiast jest absolutnie kluczowa. Jeśli bowiem cokolwiek uszkodzimy będąc na wyjeździe zagranicznym, wyrządzimy szkodę osobie lub rzeczy (na przykład zniszczmy coś w hotelu) to taka polisa pokryje wszystko. I uwierz mi są kraje w Europie i są kraje na świecie, gdzie bardzo mocno szanuje się odpowiedzialność cywilną i gdzie bardzo mocno dochodzi się roszczeń z tego typu polis. Popatrzmy na kulturę światową i miejmy świadomość, że w wielu miejscach na świecie jest coś absolutnie niezbędnego.

Trzecim elementem bardzo często są dodatki takie jak następstwa nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, odwołania podróży i tego typu rzeczy. Czy one są potrzebne? To zależy od wyjazdu. Jeżeli jedziesz i masz ze sobą drogi sprzęt sportowy, absolutnie tak. Jeśli masz bagaż, którego wartość przekracza na przykład 5 tysięcy,  absolutnie tak. Często nie są one drogie, dlatego zachęcam klientów do tego, żeby spojrzeć na ofertę z i bez dodatków.

Wówczas dokładając kilka złotych zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa, chociażby w sytuacji wypadku niezależnie od tego ubezpieczenia, które posiadamy na terenie Polski. Oczywiście jeśli złamiemy rękę, złamiemy nogę na naszym urlopie zagranicznym, to nasza polisa prywatna, którą mamy w Polsce zadziała. Wypłaci nam odszkodowania. Natomiast okres urlopu jest takim czasem, że złamanie wydaje mi się jednak mimo wszystko bardziej dotkliwe, niż w normalnym okresie nie urlopowym. Dlatego chciałbym za nie otrzymać wyższą wypłatę, która zrekompensuje mi zepsuty urlop. Nad tym zastanów się patrząc na zakres polisy podróżnej.

Nasze najpopularniejsze kierunki – Chorwacja

Czas spojrzeć na najczęściej wybierane przez nas kierunki wakacyjne na mapie Europy. Pierwszym krajem, który przychodzi mi do głowy jest niewątpliwie Chorwacja. Absolutnie jeden z najpopularniejszych kierunków jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy. Nie wiem czy wiesz, ale będąc w tym kraju niezależnie od EKUZ wiele rzeczy musisz opłacić sam. Między innymi z własnej kieszeni za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, za leczenie specjalistyczne i szpitalne 20% kosztu. Oczywiście po Twojej stronie są wizyty stomatologiczne i zakup leków oraz transport medyczny do Polski! I niby tragedii nie ma, ale z drugiej strony to też nie jest tak, że o nic nie musimy się martwić. Wystarczy uzupełnić to polisą prywatną! Ostatnio na dwutygodniowy wyjazd dla klienta wyszło niespełna 100 zł za osobę. I uwierz mi te 100 złotych to nic w porównaniu do ewentualnych konsekwencji braku tej polisy.

Kierunek Grecja 

Kolejny kraj to Grecja. Kraj, który darzymy szczególną sympatią, ale też kraj, który jest dla wielu symbolem kryzysu, który przetoczył się przez Europę kilka lat temu. W Grecji  bardzo dużo rzeczy musimy opłacać jeżeli chodzi o świadczenia medyczne. Zawsze płaciłem 15% kosztów badań, płacimy 30% ceny procedury medycznej w warunkach szpitalnych lub 10% ceny dziennej hospitalizacji. Musimy oczywiście płacić za transport medyczny do Polski. To są dosyć duże kwoty, które wynikają z tego, że właśnie służba zdrowia w Grecji dosyć mocno odczuwa skutki kryzysu finansowego i po dziś dzień są one one niestety odrabiane.

Kiedy nie zadziała EKUZ?

Są też oczywiście inne, bardzo popularne kraje na nasze wyjazdy jak, Egipt, czy Turcja gdzie  EKUZ w ogóle nie działa. Dlaczego nie działa? Dlatego, że jest to europejska karta ubezpieczeń zdrowotnych. Skoro wyjeżdżamy poza Europę trudno oczekiwać, żeby pokrywała ona świadczenia medyczne. Niestety w wielu takich miejscach musimy przede wszystkim lub tylko i wyłącznie liczyć na ubezpieczenie turystyczne. Mogłoby się wydawać, że sprawy załatwiają często te polisy, które proponują touroperatorzy natomiast pamiętajmy o tym że bardzo często są na podstawowe kwoty. I o ile na tym wakacyjnym wyjeździe dopadnie nas jakiś przeziębienie, grypa, czy  jelitówka, to powinny wystarczyć. Natomiast w sytuacji poważniejszych wypadków niestety koszty są horrendalne. Pamiętam jak przed laty było dostępne zestawienia, gdzie prezentowano właśnie najważniejsze wypłaty jeżeli chodzi o ubezpieczenia podróżne i często szły one w niesamowicie duże kwoty.

Trzeba mieć na względzie dwie rzeczy różnice jeżeli chodzi o procedury medyczne. Są kraje gdzie dana choroba, czy dana jednostka chorobowa automatycznie uruchamia szereg różnych badań, szereg różnych działań diagnostycznych. Po drugie różnice jeżeli chodzi o ceny świadczeń medycznych. Potrafią one też diametralnie różnić się od tego, co znamy na gruncie naszego kraju.

2 comments on “Ubezpieczenia na wakacje, czyli jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

  1. Dziękuje. Świetnie wyjaśnia Pan wiele kwestii na temat ubezpieczeń. Jako początkującemu agentowi, strasznie te informacje się przydają.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *