Wynajmujesz lokal do prowadzenia biznesu? Koniecznie przeczytaj!

Ponad 60% firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw prowadzonych jest w wynajętych lokalach. Zarówno będąc właścicielem lokalu komercyjnego jak i najemcą takiej nieruchomości, koniecznie musisz spotkać się z agentem ubezpieczeniowym.

Ostatnio wiele mówi się o rynku nieruchomości, a sprzedaż nieruchomości w Polsce bije wszelkie rekordy. Większość doniesień prasowych dotyczy rynku nieruchomości mieszkalnych, ale coraz częściej inwestorzy życzliwym okiem patrzą na rynek nieruchomości komercyjnych. Budowa nowego osiedla deweloperskiego pociąga za sobą konieczność stworzenia pełnej infrastruktury niezbędnej do życia nowych mieszkańców, w tym pełną ofertę handlowo-usługową. Prognozy dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych są bardzo optymistyczne. Z jednej strony widać, że 2018 może być rekordowym rokiem jeśli idzie o wysokość przeprowadzonych transakcji – szacuje się, że mogą one przekroczyć pułap 6 mld euro! Z drugiej strony eksperci wskazują na ogromne korzyści z inwestowania w nieruchomości komercyjne wśród których wymienia się wyższe stopy zwrotu, mniejsze ryzyko inwestycyjne oraz spektrum szerokich możliwości inwestycyjnych.

W swojej codziennej praktyce obserwuje to zjawisko od nieco innej strony tzn. od strony mikro przedsiębiorców, którzy korzystając z koniunktury rozwijają właśnie swoje biznesy w wynajmowanych lokalach komercyjnych. Wśród moich klientów mogę jednym tchem wymienić tych, którzy prowadzą salon kosmetyczno-fryzjerski, sklep, solarium czy też  małe gastronomie w wynajętych lokalach na nowo wybudowanych osiedlach. W jednym z artykułów przed kilkoma miesiącami czytałem, że ponad 60% biznesów z sektora MiŚ w Polsce prowadzonych jest w wynajętych lokalach!

Domyślam się zatem, że wśród Państwa znajdą się pewnie takie osoby, które prowadzą biznes i na potrzeby swojej działalności wynajmują lokal usługowy. Takie osoby powinny koniecznie zwrócić uwagę na pewną usługę dostarczaną przez rynek ubezpieczeniowy, a mianowicie polisę odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jako inwestor i właściciel lokalu usługowego

Nie trudno wyobrazić sobie, że najemca spowoduje szkodę w naszym lokalu, a przecież może nawet dojść do sytuacji, że skutki szkody obejmą również inne sąsiednie lokale. Będąc inwestorem, który postanowił ulokować swoje środki w lokal usługowy, który następnie wynajął przedsiębiorcy koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby nasz kontrahent wykupił polisę odpowiedzialności cywilnej. Ułatwi to i przyśpieszy dochodzenie ewentualnych roszczeń i zapewni spokój. Oczywiście nie zapominajmy również o ubezpieczeniu lokalu bowiem OC najemcy pokryje tylko te szkody do których przyczynił się najemca, a co z pozostałymi…

Jako najemca lokal usługowy

Będąc najemcą lokal usługowy również koniecznie powinienem zainteresować się wykupieniem polisy OC działalności gospodarczej. Pomijając już aspekt pokrycia szkód rzeczowy i osobowych, które możesz wyrządzić prowadząc działalność gospodarczą to taka polisa obejmie również ochroną szkody powstałe w budynkach i lokalach, z których korzystamy na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Kilka tygodni temu sam pomagałem klientowi zamknąć roszczenie, które dotyczyło właśnie wynajętego lokalu w którym prowadzi małą kawiarnie. Szef rano przed otwarciem w dość niespodziewany sposób w trakcie przyjmowania towaru uszkodził  ściankę działową oddzielająca część lokalu. Sama szkoda może nie opiewała na jakąś spektakularną kwotę, ale jednak dzięki polisie udało się uniknąć nieprzewidzianego wydatku. Łatwo sobie wyobrazić, ze równie dobrze mogło dojść do zgoła odmiennej sytuacji w której szkoda mogła opiewać na kilkanaście tysięcy złotych, a przy niektórych działalnościach nawet na kilkaset tysięcy złotych.

Cena takiego ubezpieczenia wynosi około kilkaset złotych rocznie, zatem nie jest to duże obciążenie dla biznesu, a jednak zapewnia właścicielowi i wynajmującemu bezpieczeństwo.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *