Jak dobrze ubezpieczyć samochód?

Na 8 czerwca 2017 r. w Polsce zarejestrowanych było ponad 22 miliony samochodów osobowych! Wynika z tego, że prawie każdego z nas dotyka problem ubezpieczenia samochodu. Dla niektórych kończy on się na obowiązkowym ubezpieczeniu OC, ale coraz więcej osób nie ogranicza swojej polisy jedynie OC, ale rozbudowują ją także o autocasco, pakiety assistance czy nnw. Warto przyjrzeć się temu z czego można zbudować dobrą polisę komunikacyjną!

Ubezpieczenie samochodu do niedawna kojarzone było tylko z ubezpieczeniem obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. W dzisiejszych czasach, kiedy samochodom możemy przypisać kilkunasto- lub kilkuset- tysięczną wartość rynkową warto zwrócić uwagę na możliwości jakie daje dobra polisa komunikacyjna.

Ale nie tylko cena samochodu wyznacza potrzebę dobrego ubezpieczenia, podobnie wpływa na nią sposób użytkowania pojazdu – przez który rozumiem zarówno to gdzie jeździmy samochodem (miasto, poza miastem; tylko w kraju czy również zagranicą), jak dużo kilometrów przejeżdżamy rocznie oraz to czy podróżujemy samotnie czy z rodziną.

Oczywiście przytaczając dość popularne hasło reklamowe mówiące o tym, że cena czyni cuda mogę śmiało powiedzieć, że w znakomitej większości przypadków to właśnie cena jest kluczowym parametrem do analizy ofert.  O ile w przypadku samego OC – akceptuję, zgadzam się, a wręcz rekomenduję tak przy bardziej złożonych sprawach i przy większej świadomości kierowców powinniśmy zwrócić uwagę na inne parametry! Tym bardziej, że w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego najczęściej cudowne ceny wynikają z ograniczonych zakresów lub problematycznych zapisów w OWU.

Ubezpieczenia komunikacyjne są trudnym biznesem zarówno dla klientów, agentów, jak i dla towarzystw ubezpieczeniowych, a zeszłoroczne kary nakładane przez KNF na Towarzystwa Ubezpieczeniowe są tego dobitnym przykładem. Warto brać pod uwagę „notowanie” firmy w tym rankingu, jej wypłacalność, niuanse ofertowe, dopasowanie polisy pod moje użytkowanie pojazdu i kilka innych czynników, w tym obsługę sprzedażową i posprzedażową, a nie tylko i wyłącznie cenę!

Z czego składa się dobra polisa komunikacyjna? W tym artykule pomijam oczywiście świadomie OC, bowiem z uwagi na obowiązkowy charakter i standaryzacje oferty nie ma potrzeby dłuższej analizy tego elementu.

Autocasco

Dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Przedmiotem ochrony może być objęty samochód, zarejestrowany i dopuszczony do ruchu, którego wiek nie przekracza 15 lat. W ramach polisy ochroną objęte są również: zamontowane na stałe w pojeździe wyposażenie dodatkowe oraz dwa foteliki dla dzieci. Warto zwrócić uwagę, że w ramach autocasco można ubiegać się o wypłatę odszkodowania w przypadku zaginięcia lub kradzieży kluczy lub sterowników do zamków, jak również w przypadku uszkodzenia dowodu rejestracyjnego lub prawo jazdy. Zgłaszając pojazd do ubezpieczenia autocasco koniecznie zwróć uwagę na dwa elementy:

 1. Udział własny – możesz bowiem ubiegać się o zniesienie udziału własnego, za opłatą dodatkowej składki,
 2. Zamienniki – w przypadku samochodów nie starszych niż pięć lat nie dotyczy nas ten problem, jednak w przypadku starszych aut warto zwrócić uwagę na to czy w ramach naprawy mają być użyte części oryginalne czy zamienniki. O tym również możemy zadecydować my!

Assistance

Pakiety assistance pojawiają się praktycznie w każdej polisie samochodowej, warto jednak dokładniej przyjrzeć się jaki posiadają one zakres. Patrząc na produkt z którym pracuje na co dzień mogę śmiało wskazać, że pakiet assistance obejmuje:

– holowanie pojazdu, transport ubezpieczonych, parkowanie pojazdu, usprawnienie pojazdu na miejscu, pojazd zastępczy, kontynuowanie podróży, nocleg dla osób podróżujących pojazdem, złomowanie pojazdu, szeroki zakres usług informacyjnych, a także:

– wizyty lekarskie w razie nagłego zachorowania, hospitalizacje kierowcy lub pasażerów, przyjazd osób bliskich, transport zwłok, koszty pogrzebu czy też pokrycie kosztów korepetycji dla dziecka.

Są to usługi, które w kryzysowych sytuacjach potrafią naprawdę „uratować życie”.  Pomimo, iż pakiet assistance nie wpływa zazwyczaj mocno na wysokość składki za polisę to warto przyjrzeć się temu elementowi z dużą dokładnością. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie i w jakich sytuacjach możemy ubiegać się o holowanie samochodu i do ilu kilometrów, a także kiedy należy nam się pojazd zastępczych.

Ubezpieczenie NNW

Następstwa nieszczęśliwych wypadków mogą być tragiczne, ale też kosztowne. Często do polis samochodowych dodawane są ubezpieczenia NNW, nad którymi warto pochylić się i rozważyć ich wykupienie. Tutaj jednak od razu muszę podkreślić, iż nigdy nie jest to wystarczająca ochrona od NNW, dlatego warto ten element uzupełnić typową samodzielną, indywidualną polisą nie będącą tylko uzupełnienie pakietu komunikacyjnego! W przypadku oferowanego produktu możliwe do wyboru są dwa warianty – podstawowy i rozszerzony i co warte podkreślenia w przypadku tego drugiego ochroną objęte są również wypadki nie związane z ruchem pojazdu! Analizując ten element koniecznie należy zwrócić uwagę na kształt tabeli uszczerbków oraz sumę ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia nie powinna być poniżej 50 000 zł bo sami przyznajcie, że wypłata za złamanie ręki na poziomie 600 zł, a 3000 zł stanowi ogromną różnice?

Ubezpieczenie szyb

Wprowadzenie takiego elementu w polisie daje możliwość wymiany lub naprawy uszkodzonej szyby bez wpływu na zniżki za bezszkodową jazdę ubezpieczonego. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zniżek w AC, to naprawdę warto rozważyć taki zakres – kosztuje kilka złotych, a często okazuje się niezwykle przydatny.

A to nie wszystko…

To nie wszystko bowiem polisę można rozbudować jeszcze o dodatkowe elementy takie jak ubezpieczenie opon, ubezpieczenie ochrony prawnej i wiele innych (elektronika w podróży, car spa, akademia bezpiecznej jazdy). Co do zasady w ramach prezentacji oferty opieramy się o trzy rodzaje pakietów – srebrny, złoty i platynowy, ale możliwe są także indywidualne modyfikacje!

Do przygotowania oferty potrzebne są poniższe dane. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem oferty ubezpieczenia twojego pojazdu to zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez przesłanie wskazanych danych za pomocą formularza kontaktowego lub uzupełnienie formularza poniżej.

 1. Rok produkcji
 2. Marka/model
 3. Rodzaj paliwa
 4. Pojemność silnika
 5. Typ nadwozia
 6. Typ pojazdu
 7. Sprawne zabezpieczenie w pojeździe: jedno/dwa/jedno + system lokalizacji pojazdu/dwa + system lokalizacji pojazdu
 8. Użytkowanie pojazdu
 9. Czy samochód zarejestrowany na firmę
 10. Rok nabycia pojazdu
 11. Czy pojazd jest zarejestrowany w Polsce?
 12. Kraj pierwszej rejestracji?
 13. Deklarowany przebieg roczny
 14. Czy samochodów będzie używany za granicą powyżej 30 dni?
 15. Miejsce parkowania w nocy: parking strzeżony/ ulica/ podjazd/ prywatny garaż (zamykany)/ wspólny garaż
 16. Kod pocztowy miejsca parkowania
 17. Czy będą kierowcy poniżej 26 lat?
 18. Pesel właściciela/użytkownika?
 19. Data uzyskania przez użytkownika prawo jazdy?

Formularz kalkulacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *